Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2011

ΤΣΑΜΠΑ ΗΤΤΑ:Α.Ε.ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΙΟΥ-ΑΚΑΔ.ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ 1-2

Την ήττα με 1-2 γνώρισε η Α.Ε.Χρυσοβεργίου την Κυριακή το πρωί από την Ακαδημία.Στο 28' ο Μάντης Β. άνοιξε το σκορ για την Α.Ε.Χ με πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Μπλίκα Κ.Στην επανάληψη η ακαδημία ανέβασε ρυθμό και στο 62' έφερε το ματς στα ίσια με σουτ του Κωνσταντάρα μέσα από την περιοχή.Ο ίδιος παίχτης στο 93' μετά από λάθος της άμυνας έκανε το 1-2 δίνοντας το τρίποντο στη ομάδα του.

Στην Β’ κατηγορία θα ανέλθουν 4 σωματεία, ως εξής:
Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων και στους δύο γύρους του πρωταθλήματος της Γ’ κατηγορίας, τα 4 πρώτα σωματεία κάθε ομίλου θα αγωνιστούν σε 2 γύρους (εντός και εκτός έδρας) με τα σωματεία του άλλου ομίλου, μεταφέροντας ταυτόχρονα την βαθμολογία των αγώνων τους στο νέο πρωτάθλημα. Δηλαδή, θα γίνει βαθμολογία μεταξύ των 4 ομάδων κάθε ομίλου στους μεταξύ των 4 αυτών ομάδων αγώνες.
Τα 4 πρώτα σωματεία του νέου πρωταθλήματος θα ανέλθουν στην Β’ κατηγορία.
Η βαθμολογία στο νέο αυτό πρωτάθλημα, θα γίνεται βάσει του άρθρου 20 του Κ.Α.Π. ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου και σ’ αυτή θα συμπεριλαμβάνονται και οι αγώνες της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος σε περίπτωση ισοβαθμίας ομάδων του ίδιου ομίλου.
Αν στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος (1η φάση) υπάρχει ισοβαθμία 2 ομάδων μετά την εφαρμογή του άρθρου 20 του Κ.Α.Π. ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου, θα ισχύει η καλύτερη διαφορά τερμάτων συνολικά στους αγώνες των 4 ομάδων, οι οποίες θα προκριθούν στην 2η φάση.
Εάν η διαφορά τερμάτων είναι ίδια, την καλύτερη θέση καταλαμβάνει το σωματείο που έχει σημειώσει τα πιο πολλά τέρματα και αν και σ΄αυτό υπάρχει ισοβαθμία, διενεργείται κλήρωση.

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΙΣ 11:00 ΕΝΤΟΣ ΜΕ ΑΚΑΔΗΜΙΑ

Ο πρώτος γύρος τελείωσε, ο δεύτερος αρχίζει.Την Κυριακή στις 11:00 το πρωί η Α.Ε.Χρυσοβεργίου θα αντιμετωπίσει την ακαδημία Ευηνοχωρίου.Το παιχνίδι του πρώτου γύρου είχε τελειώσει 2-1 υπέρ των φιλοξενουμένων.Επιστρέφουν μετά απο απουσία πέντε αγώνων οι τιμωρημένοι Μάντης Λ. και Ζωγράφος Γ.

ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ-Α.Ε.ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΙΟΥ3-1

Επτά αγωνιστικές χρειάστηκε η φλόγα Παλαιομάνινας για να πάρει το πρώτο της τρίποντο στην επανεμφάνιση της στα γήπεδα της ΕΠΣΝΑ.Οι γηπεδούχοι έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, και πέτυχαν τρία τέρματα.Μόλις στο 10' ο Ζώγας Χ. άνοιξε το σκορ με κεφαλιά .Στο 35' ο Νιτσάκης Β. κάνει το 2-0 με σουτ έξω απο την περιοχή.Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Λιάτσος Κ. μειώνει σε 2-1 για την Α.Ε.Χρυσοβεργίου.Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 65' οι γηπεδούχοι σφράγισαν την  πρώτη τους νίκη με σουτ του Χαντζή.

ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑ:Ταφα,Πουλιος,Νιτσάκης,Ναούμης Γ,Ναούμης Κ,Σαμαλέκος,Νιτσάκης Β,Χαντζής,Ζωγας,Νίτσας,(46'λ.τ Κουτσομπίνας),(65'Καρέλος),(84'λ.τ Ράπτης)

Α.Ε.ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΙΟΥ:Ντάλας,Πεσίνης,Λιάτσος,Ιωάννου,Ζωγραφος,Μπλίκας Κ,Μπλίκας Δ,Μπλίκας Κ,Σκεύης,Ακρίδας,Πανογιώργος,(46'Μάντης),(70'Νικολογιάννης)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Δεν είναι λίγες οι ομάδες που διαμαρτύρονται για της διαιτησίες της Γ' ΕΠΣΝΑ από την αρχή του πρωταθλήματος.Η επιτροπή διαιτησίας με την διοίκηση της ΕΠΣ δίνουν παιχνίδια στους νέους διαιτητές, προκείμενου να αποκτήσουν εμπειρίες αλλά προς το παρόν ορισμένοι δείχνουν να μην μπορούν να αντεπεξέλθουν.Σίγουρα και οι νέοι διαιτητές από κάπου πρέπει να ξεκινήσουν αλλά τα λάθη επηρεάζουν τους ποδοσφαιριστές με αποτέλεσμα να <<χαλάνε>> παιχνίδια που δεν υπάρχει λόγος.Τα σωματεία όπως διαμηνύουν αντιλαμβάνονται την κατάσταση αλλά από την άλλη επιθυμούν να παίζεται καλό ποδόσφαιρο στο μέτρο του δυνατού με καλές διαιτησίες.

Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2011

ΞΕΣΠΑΣΕ:Α.Ε.ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΙΟΥ-ΓΑΛΑΤΑΣ 4-1

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Α.Ε.Χρυσοβεργίου απέναντι στο Γαλατά με το ευρύ σκορ 4-1.Η Α.Ε.Χρυσοβεργίου δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο ενώ έχασε αρκετές ευκαιρίες να μεγαλώσει το σκορ.Το σκορ άνοιξε στο 28' ο Λιάτσος Κ. με σουτ έξω από την περιοχή.Στο 32' ο Ιωάννου Ι. σημαδεύει την κάθετο των δοκών σε σουτ που επιχείρησε.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χρυσοβεργίου είχε την υπεροχή και κατάφερε να πετύχει τρία ακόμα τέρματα.Στο 58' σουτ του Μπλίκα Δ. από τα 30 μέτρα και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα για να γίνει το 2-0.Στην αμέσως επόμενη φάση και συγκεκριμένα στο 60' ένα λάθος της άμυνας έδωσε την ευκαιρία στον Σακαρέλο να μειώσει προσωρινά σε 2-1.Στο 67' ο Ιωάννου Ι. θα κάνει το 3-1 με σουτ από τα πλάγια της περιοχής.Στο 70' ο Μάντης Β. θα σφραγίσει την νίκη με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Α.Ε.ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΙΟΥ:Ντάλας Α,Πεσίνης Χ.,Μπλίκας Κ.,Ακρίδας Π.,Σκεύης Χ.,Μπλίκας Δ.,Ακρίδας Φ.,Ιωάννου Ι.,Πανογιώργος Θ.,Πανογιώργος Ι.,Λιάτσος Κ.,(50' λ.τ. Μάντης Β.),(72' Ζωγράφος Α.),(72' Μάντης Ν.)

ΓΑΛΑΤΑΣ:Δασκαλάκης,Κρέτσης,Σταμπουλόπουλος,Πολονύφης,Στεφανιδέλης,Γιαννής,Υφαντής
,Σακαρέλος,Γκεζέπης,Γεωργούσης.Καρακώστας.

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΛΙΚΑΣ
Την ήττα με σκορ 3-7 γνώρισε η παιδική ομάδα της Α.Ε.Χρυσοβεργίου από τον Αχελώο Αγγελοκάστρου.Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν δίκαια στην νίκη.Για τους γηπεδούχους τα γκολ σημείωσαν ο Μπλίκας Κ.(2) και Πολίτης X.

Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2011

Α.Ε.ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΙΟΥ - ΛΥΣΙΜΑΧΟΣ 2-3

Ο Λυσίμαχος ήταν ο κερδισμένος στο τοπικό ντέρμπι με την Α.Ε Χρυσοβεργίου με σκορ 2-3.Οι δυο ομάδες σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι πάλεψαν για την νίκη , με τον Λυσίμαχο να φεύγει νικητής.Το σκορ άνοιξε για τον Λυσίμαχο ο Τσούλης στο 17' με σουτ έξω από την περιοχη, με τον Μπλικα Δ. να φέρνει το ματς στα ίσια με κεφαλιά μετά από φάουλ του Πανογιώργου.Στο 42' ο Ζωγράφος Β. μετά από εκτέλεση φάουλ του Παρρά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-2 σκορ ημιχρόνου.Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 46' ακυρώνεται λανθασμενα ως οφσάιντ από την επόπτρια Μιζάλου γκολ του Μάντη Βασίλη για την Α.Ε.Χρυσοβεργίου.Στο 54' για δεύτερη φορά από την επόπτρια Μιζάλου ακυρώνεται ως οφσάιντ γκολ από τον ίδιο παίχτη Μαντη Βασιλη.Στο 72' ο Βασιλαράκης με πλασέ έκανε το 1-3.Η Α.Ε.Χρυσοβεργίου το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 78' με πλασέ μέσα από την περιοχή από τον καλύτερό της παίχτη Μάντη  Βασίλη.